طراحان گرافیک برای صفحه‌آرایی، نخست از متن‌های آزمایشی و بی‌معنی استفاده می‌کنندطراحان گرافیک برای صفحه‌آرایی، نخست از متن‌های آزمایشی و بی‌معنی استفاده می‌کنند

عضویت

گیک گپ اجتماعی برای گیک ها  |  گپ را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید :

ویژگی تصویر

گیک گپ

  /  CCNA   /  آموزش دستورات لینوکس centos به صورت جامع از ۰ تا ۱۰۰
Print This Post Print This Post

آموزش دستورات لینوکس centos به صورت جامع از ۰ تا ۱۰۰

آموزش دستورات لینوکس centos و ubuntu اولین گام و مهم‌ترین کاری است که به عنوان مدیر سرور در جهت یادگیری و تسلط به لینوکس باید آن را به طور جدی پیگیری کنید و در آن مسلط شوید.

لینوکس بر خلاف سیستم‌عامل ویندوز انعطاف‌پذیری بسیار قدرتمندی در استفاده از دستورات برای مدیریت سرور دارا می‌باشد، به طوری که با آگاهی از دستورات و بدون نیاز به محیط گرافیکی می‌توان یک سرور لینوکسی را از راه دور به طور کاملاً حرفه‌ای مدیریت کرد، کاری که برای یک سرور ویندوزی غیرممکن و یا بسیار بسیار سخت خواهد بود.

سعی می‌کنیم این مقاله را به طور مرتب در بازه‌های زمانی مشخص با دستورات جدید آپدیت کنیم به طوری که در پایان مقالهآموزش دستورات لینوکس کاربر نیازی به سرچ دستور خاصی در موتورهای جستجو و یا وب‌سایت‌های دیگر نداشته باشد، پس دائما به این آموزش رجوع کنید.

آموزش دستورات لینوکس centos

در لینوکس همه‌چیز به یک سری فایل و دایرکتوری تقسیم‌بندی می‌شود ساختار دایرکتوری‌ها (همان فولدرها در ویندوز) در لینوکس همان‌طور که در عکس زیر مشاهده می‌کنید به صورت یک درخت وارونه می‌باشد.

tree-آموزش دستئرات لینوکس

هر دایرکتوری، خود شامل یک سری دایرکتوری و فایل‌های مهم سیستمی دیگر می‌باشد که وظیفه‌های اساسی و مهم لینوکس را انجام می‌دهند. شما با دانستن دستورات لینوکس به طور کامل خواهید توانست عملیات مدیریتی خود را بر روی این بخش‌ها به طور تخصصی انجام داده و یا سرویس‌های خاصی را بر روی لینوکس نصب و راه‌اندازی کنید.

قدم اول: کار با سیستم عامل لینوکس با آموزش نصب لینوکس آغاز می‌شود و توصیه ما با توجه به تجربیات چندین ساله در زمینه کار با سرورهای لینوکسی همین یادگیری کامل آموزش دستورات لینوکس centos و سپس در آینده گذراندن دوره تخصصی لینوکس برای مدیران سرور می‌باشد.

سعی می‌کنیم هر دستوری که آموزش می‌دهیم مثال بارز استفاده از آن در ویندوز را هم برای شما بگوییم تا به صورت کاملاً ملموس بتوانید کارایی هر دستور را درک کنید.

یکی از کارهایی که ابتدا باید در لینوکس با آن آشنا شوید نحوه‌ی باز کردن فایل‌ها می‌باشد، شما در ویندوز با رفتن روی آیتم موردنظر خود و دابل کلیک کردن، فایل مربوطه را باز می‌کردید، در لینوکس این عمل با دستور cat قابل انجام می‌باشد بدین شکل که ابتدا دستور cat را نوشته و سپس به دنبال آن مسیر فایل مربوطه را وارد می‌کنیم.

cat /etc/passwd
cat /proc/meminfo

چنانچه بخواهید اطلاعات سرور لینوکسی خود را به صورت دقیق به دست آورید برای شروع کار و با دانستن همین دستور فایل‌های زیر را بررسی کنید.

cat /proc/cpuinfo
cat /proc/meminfo
cat /proc/swaps

دستور اول اطلاعات سی پیو، تعداد هسته‌ها – دستور دوم اطلاعات رم و دستور سوم اطلاعاتی در رابطه با مقادیر swap فایل به شما نمایش خواهد داد.

چنانچه بخواهید تاریخ و زمان تنظیم شده بر روی سرور خود را مشاهده کنید با دستور date خروجی تاریخ و زمان قابل دریافت می‌باشد.

date

date-دستورات لینوکس centos

برای نمایش تمامی اسلات های متصل شده به سیستم هم دستور زیر را می‌توانید استفاده کنید (صرفاً جهت یادآوری: اسلات ها همانند سخت‌افزارهای نصب شونده به صورت کارت هستند که در جایگاه‌های خاصی بر روی سرور تعبیه می‌شوند مثل کارت گرافیک در کیس سیستم‌های شخصی)

lspci

lspci command-آموزش دستورات لینوکس

دستور زیر هم برای نمایش تعداد سخت‌افزارهای نوع usb متصل شده به لینوکس کاربرد دارد، مانند زمانی که شما در my computer سیستم‌عامل ویندوزی تعداد usb ها متصل شده به سیستم را بررسی می‌کنید.

lsusb

چنانچه بخواهید اطلاعاتی راجب نوع توزیع و ورژن و اطلاعات کرنل یا هسته لینوکس دریافت کنید می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید.

uname –a

uname-آموزش دستورات لینوکس centos

برای تنظیم ساعت بر روی بایوس سرور هم از دستور زیر می‌توانید استفاده کنید.

clock –w

نکته مهم: در لینوکس برای آشنایی بیشتر با هر دستور و همچنین نحوه استفاده از سوییچ‌ها از man قبل از دستور استفاده کنید و راهنمای استفاده را دقیقاً مطالعه کنید تا اطلاعات بسیار زیادی را کسب کنید، برای مثال ما می‌خواهیم راهنمای دستور cat را دریافت کنیم به صورت زیر در محیط command line دستور را وارد می‌کنیم

man cat

پایان جلسه اول آموزش دستورات لینوکس

بخش دوم آموزش دستورات لینوکس centos

بخش دوم آموزش دستورات لینوکس رو شروع می‌کنیم، در این قسمت می‌خواهیم یک سری دستورات مدیریت سخت‌افزار رو براتون شرح بدم که توسط آن‌ها می‌توانید وضعیت روشن، خاموش و ریبوت سرور رو تحت کنترل داشته باشید.

اولین دستور init هستش که توسط آن می‌توانید مد سرور رو تغییر بدید، ۶ مد برای این دستور تعریف شده که ۰ برای بردن سیستم به حالت shutdown مد ۱ حالت single user هستش که معمولاً برای ریکاوری استفاده میشه، مد ۲ حالت multi user مد ۳ حالت multi user with networking مد ۴ بلا استفاده و تعریف نشده، مد ۵ حالت گرافیکی سیستم که لینوکس معمولاً در این حالت کار میکنه و با GUI بالا میاد و مد ۶ هم بردن لینوکس به حالت ریبوت هستش مانند زمانی که شما دستور reboot رو وارد می‌کنید.

init 0
init 1
init 2
init 3
init 5
init 6

دستور بعدی logout هستش که توسط این دستور مانند زمانی که گرافیکی از ویندوز logout می‌کنید عمل میکنه

logout

دستور reboot هم که معلومه مانند ریستارت کردن در ویندوز عمل می کنه دقیقاً

reboot

دستور shutdown هم که سیستم رو خاموش میکنه ولی اگر با سوییچ‌های دیگه به کار بره میتونه عملکرد متفاوتی داشته باشه برای مثال دستور زیر سیستم رو ریبوت میکنه

shutdown -r now

خوب آموزش دستورات لینوکس رو ببریم سمت مدیریت و کنترل دایرکتوری‌های در لینوکس تا ببینیم چطور میتونیم با دایرکتوری‌ها کار کنیم.

دستور اول که یکی از مهم‌ترین دستورات و بسیار هم پرکاربرد هستش دستور cd هستش این دستور مخفف کلمات change directory هستش به این معنی که شما زمانی بخواهید تو لینوکس از یک مسیر به یک دایرکتوری دیگه برید از این دستور باید استفاده کنید.

در دستور زیر ما هر کجای لینوکس که باشیم با این دستور وارد دایرکتوری خانه میشیم شاید براتون سؤال باشه که این دایرکتوری چی هست خدمتتون باید ارض کنم این دایرکتوری اطلاعات مربوط به هر یوزر رو نگه‌داری میکنه که در دوره لینوکس برای مدیران سرور به طور کامل و ریزبه‌ریز این موارد رو توضیح دادیم.

cd /home

در لینوکس برای رفتن به یک شاخه قبل‌تر مانند زدن دکمه back در ویندوز جلوی دستور cd ما .. می‌زاریم تا یک دایرکتوری به عقب‌تر برگردیم

cd ..

با زدن دستور زیر در محیط command line لینوکس نیز وارد home یوزر خودتان می‌شوید، چون دستورات رو به عنوان یوزر root وارد می‌کنید دایرکتوری home شما root/ خواهد بود.

cd ~

با دستور cp هم در لینوکس می‌توانید فایل یا دایرکتوری رو کپی کنید، مانند راست کلیک و copy کردن یک آیتم و سپس paste در ویندوز عمل می‌کند.

cp 1.txt /home/1.txt

دستور بالا که کاملاً مشخصه توسط دستور زیر هم یک دایرکتوری رو عیناً با محتویات داخلش کپی می‌کنیم یک جای دیگه

cp /music /music2

توسط دستور ls می‌توانید یک خروجی از دایرکتوری که در حال حاضر در آن هستید بگیرید و هر فایل و دایرکتوری موجود در این دایرکتوری را مشاهده کنید. به دلیل اینکه در لینوکس سرور، مانند ویندوز گرافیک معنا ندارد و همه کارها به صورت دستوری است تا دستور ls وارد نشود هیچ خروجی شما نخواهید داشت و نمی‌دانید در یک دایرکتوری چه محتویاتی وجود دارد.

دستور ls دارای سوییچ‌های گوناگونی است که با زدن دستور man همان‌طور که توضیح دادم می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید ولی دستور ls با سوییچ‌های زیر به طور کامل جواب تمامی نیازهای شما را خواهد داد

ls –lha
ls –lthra

اگر بخواهید در لینوکس یک دایرکتوری بسازید باید چیکار کنید؟ باید از دستور mkdir مخفف make directory استفاده کنید و سپس نام دایرکتوری را بدید در مثال زیر ما یک دایرکتوری با نام modireserver می‌سازیم.

mkdir modireserver

اگر بخواهید یک فایل یا یک دایرکتوری را کلاً در لینوکس جابه‌جا کنید مانند move در ویندوز از دستور mv استفاده می‌کنیم در مثال زیر من دایرکتوری modireserver رو منتقل می‌کنم به home به طور کامل

mv modireserver /home

اگر در لینوکس بخواهید ببینید در حال حاضر در چه دایرکتوری هستید از دستور pwd استفاده می‌کنیم با زدن این دستور لینوکس به شما دایرکتوری فعلی که در آن هستید رو به صورت absolute path نمایش خواهد داد.

pwd

توسط دستور rm می‌توانید فایل و دایرکتوری را از روی سرور حذف کنید، در استفاده از این دستور به شدت مراقب باشید چون در صورت اشتباه فایلهای سیستمی لینوکس رو پاک کنید دیگه هیچ کار نمیشه کرد و کلیه‌ی اطلاعات شما از بین خواهد رفت در دوره لینوکس برای مدیران سرور اشاره کردیم که چگونه از این دستور به صورت امن استفاده کنید.

rm modireserver

زمانی که دستور بالا را وارد کنید از شما سؤال خواهد شد که آیا مطمئن به حذف فایل هستید یا خیر و بعد تأیید این عمل انجام می‌شود ولی اگر بخواهید به صورت کامل و بدون هیچ سؤالی یک دایرکتوری را با محتویات داخل آن پاک کنید از سوییچ‌های این دستور به شکل زیر استفاده کنید.

rm –rf modireserver

اگر بخواهید در لینوکس یک فایل خالی با هر پسوندی بسازید هم از دستور touch می‌توانید استفاده کنید البته در جلوتر خواهم گفت که با کمک ادیتورها هم می‌توانید این کار رو انجام بدید.

touch test.txt

هرگاه بخواهید در لینوکس یک خروجی به شکل درختی از دایرکتوری‌ها بگیرید دستور زیر یک نمای کلی از تمامی دایرکتوری‌ها و زیر دایرکتوری‌های آن به شما خواهد داد، این دستور کاربرد مدیریتی چندانی ندارد ولی برای کامل کردن آموزش دستورات لینوکسو جامع شدن این بخش باید تمامی دستورها رو بگیم خدمتتون

tree

پایان بخش دوم آموزش دستورات لینوکس

 

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

برای عضویت در گیک گپ وارد صفحه اشتراک ها شوید و اشتراک خود را انتخاب کنید

اشتراک گیک گپ

بازنشانی کلمه عبور